Estoński CIT także dla franczyzodawcy
Z samego istnienia stosunku franczyzy pomiędzy przedsiębiorcami nie można wnioskować, że są oni podmiotami powiązanymi.
Problematyką kwalifikacji relacji występujących pomiędzy stronami stosunku franczyzy na gruncie przepisów o estońskim CIT zajmował się dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 1 września 2023 r. (0111- KDIB1-1.4010.384.2023.1.BS).
Stan faktyczny
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik wskazał, że prowadzi działalność m.in. w zakresie usług franczyzowych. Spółka zawiera umowy franczyzy zarówno z podmiotami działającymi na rynku samodzielnie (franczyza obca), jak i z podmiotami będącymi byłymi pracownikami spółki, którzy wykonują działalność w wynajmowanych lub dzierżawionych od niej placówkach (franczyza własna). Należności płacone przez franczyzobiorców obliczane są głównie na podstawie osiągniętych przez nich przychodów. Spółka nie ogranicza franczyzobiorcom możliwości prowadzenia innego rodzaju działalności gospodarczej, jednak zastrzega, że nie powinna ona naruszać wizerunku stworzonego przez franczyzodawcę.
Podatnik wskazał, że zamierza w przyszłości skorzystać z opodatkowania ryczałtem od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta